Postępowanie upadłościowe - co warto wiedzieć?
Zanim ogłosisz całkowitą upadłość swojego przedsiębiorstwa, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem postępowania restrukturyzacyjnego. Chwilowa niewypłacalność nie zawsze musi być przeszkodą do prowadzenia dalszych działalności. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Czym jest i jak wygląda postępowanie restrukturyzacyjne?
Najprościej tłumacząc restrukturyzacja firmy to nic innego jak ochrona przed całkowitym bankructwem. Postępowanie może obejmować zawieszenie konieczności spłaty poszczególnych rat nawet na okres kilkunastu miesięcy. Pozwoli to zachować płynność finansową i wstrzymać zajęcia egzekucyjne oraz znacząco zredukować zadłużenie. Istotnym planem postępowania restrukturyzacyjnego jest przywrócenie dawnej świetności prowadzonej marki i pełen powrót na rynek konsumencki. Oczywiście, aby prawidłowo przejść przez całe postępowanie niezbędna będzie wykwalifikowana pomoc doradcy, który zajmie się większością działań poprawiających kondycję firmy.
Doradca restrukturyzacyjny – jaki jest jego zakres obowiązków
Doradca restrukturyzacyjny to osoba, której zadaniem jest pełna pomoc zarówno zadaniowa, jak i prawna w przedsiębiorstwie, które wymaga wdrożenia działań naprawczych. Głównym zadaniem osoby zajmującej się doradztwem jest sporządzenie i przygotowanie dokumentacji firmy de celów restrukturyzacyjnych oraz ewentualnego postępowania sądowego. Co więcej, osoba sprawująca funkcję doradcy ma pełne kompetencje do wystawiania opinii, udzielania własnych wskazówek i wyjaśnień przedstawicielom zarządu niewypłacalnego przedsiębiorstwa. Jeśli stanąłeś przed dylematem zamknięcia lub ogłoszenia upadłości twojej działalności postaw na osoby doświadczone i w pełni kompetentne, które ułatwią ci wyjście z chwilowego kryzysu i pomogą w powrocie do pełnego działania.
Wycena przedsiębiorstwa – co powinieneś wiedzieć?
Jednym z elementów trwającego postępowania restrukturyzacyjnego jest pełna wycena przedsiębiorstwa. Pozwoli to na oszacowanie jej rzeczywistej wartości na rynku konsumenckim i dostosowanie założonych przez doradcę działań naprawczych, sprzedaży spółki lub fuzji. Ze względu na złożoność procesu do wyceny należy podejść nie tylko indywidualnie, ale także kompleksowo biorąc pod uwagę wszystkie aspekty. Warto wspomnieć, że sama wycena może również stanowić podłoże do przekazania darowizny, zmiany mocy prawnej założonej spółki, wymiany udziałów i wielu innych czynności, które nie muszą opierać się o upadłość. Sprawdź wszystkie dostępne opcje i bądź przygotowany na każdą ewentualność.